مقاله ها

سیم و کابل

برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به دیگر مکان از سیم استفاده می شود. سیم از اولین و ساده ترین عنصر برای انتقال جریان الکتریکی است و برای ارتباط بین دستگاه های مختلف استفاده می شود. انتقال الکتریسیته در سیم ها به دلیل وجود فلز رسانایی است که بخش اصلی سیم را تشکیل می دهد و به آن هادی گفته می شود.

 

انواع کابل جهت انتقال جریان برق، قوی و متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.  این محصول در انواع مختلفی و اشکال مختلف موجود است. برای مثال کابل افشان، کابل مخابرات و غیره که هر کدام بر اساس مکان مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرند. انتقال جریان الکتریکی از طریق هادی‌ها صورت می‌پذیرد و معمولا می‌توانند در جنس‌های مس و آلومینیوم باشند. عایق کابل ها می توانند جنس مختلفی داشته باشند و با توجه به کاربرد آن ها از عایقی ا جنس مناسب استفاده می شود. علاوه بر سیم هادی و غلاف از محافظ الکتریکی و مکانیکی هم گاهی برای کابل به عنوان اجزای دیگرش استفاده می‌شود.انتقال جریان الکتریکی از طریق هادی‌ها صورت می‌پذیرد و معمولا می‌توانند در جنس‌های مس و آلومینیوم باشند. عایق کابل ها می توانند جنس مختلفی داشته باشند و باتوجه به کاربرد آن ها از عایقی ا جنس مناسب استفاده می شود.
علاوه بر سیم هادی و غلاف از محافظ الکتریکی و مکانیکی هم گاهی برای کابل به عنوان اجزای دیگرش استفاده می‌شود.

تفاوت کابل و سیم

افراد گاهی کابل وسیم را باهم اشتباه می گیرند اما هردو وسیله ای کاملا متفاوت اند. کابل از چند رشته سیم تشکیل شده و سیم از یک یا چند رشته مواد الکتریکی مانند مس یا آلومینیوم است که دامنه کاربردی وسیع تری دارد. کابل ها عموما عایق بندی شده اند.

سیم و کابل چه کاربرد هایی دارند؟

وقتی که بخواهیم یک جریان الکتریکی را از یک مکان به مکان انتقال دهیم از قطعه نازک آلومینیومی یا مسی استفاده می کنیم که بر اساس نیاز ما قطر و متر متفاوتی دارد که این ها نیز سیم را مشخص می کند.  یکی از بهترین رسانا برای انتقال جریان الکتریکی مس می باشد. در طی این سال ها با افزایش قیمت مس، آلومینیوم بهترین جایگزین برای مس شده است.

تعریف سیم افشان

در تعریف سیم افشان می توان گفت چنانچه تعداد زیادی هادی ظریف و نازک در کنار هم قرار بگیرند به طوری که قابلیت فرم دهی و شکل پذیری را داشته باشد. یک لایه روکش عایقی بر روی سیم کشیده شده باشد، سیم افشان درست می شود. به طور معمول جنس رسانای استفاده شده در سیم افشان، مس و یا آلومینیوم است که قابلیت جریان بالایی دارند.

تماس با ما

کاربران و خریداران گرامی جهت پیگیری آخرین قیمت سیم و کابل میتوانید با یکی از شماره های زیر تماس حاصل کنید.

02133946510 یا 09053074757

دیدگاهتان را بنویسید