مقاله ها

تفاوت اساسی بین سیم و کابل چیست؟

تفاوت سیم و کابل

سیم و کابل اصطلاحاتی هستند که اغلب در زمینه برق و ارتباطات استفاده می شود. اما، مردم تمایل دارند در مورد هر دو اصطلاح گیج شوند زیرا به نظر شبیه هستند، اما در واقع کاملاً متفاوت هستند. و در این مقاله به شما توضیح مختصری در مورد تفاوت سیم و کابل می دهیم.

برخی از تفاوت های اساسی بین سیم و کابل را ذکر کنید

تفاوت سیم و کابل در اصل این است که یک سیم یک هادی منفرد است در حالی که یک کابل گروهی از هادی ها است. اگرچه، این هادی ها از یک ماده معمولی – مس یا آلومینیوم ساخته شده اند. معمولا سیم ها برهنه و پیچ خورده هستند. اما برخی از سیم ها با لایه نازک PVC پوشیده شده اند. و در مورد کابل ها به صورت موازی اجرا می شوند و به هم می پیچند یا به هم متصل می شوند تا یک کیس واحد را تشکیل دهند. به منظور ایمنی، یک غلاف داخلی و خارجی ساخته شده است.

تفاوت سیم و کابل

سیم

یک سیم با قطر اندازه گیری می شود. با توجه به قطر سیم، با یک عدد گیج اندازه گیری می شود. هرچه عدد گیج کوچکتر باشد، سیم ضخیم تر است. گیج کاملی که در مصارف مسکونی استفاده می شود 10 و 20 است. اما به خاطر داشته باشید که سیم های بزرگ جریان بیشتری دارند و می توانند با سوزاندن فیوز به لوازم خانگی آسیب برسانند.

کابل

در کابل از یک سیم داغ حامل جریان، یک سیم خنثی برای تکمیل حلقه و یک سیم زمین نیز می باشد. یک کابل بر اساس تعداد کل سیم هایی که از آنها تشکیل شده و گیج آنها طبقه بندی می شود.

کاربردهای مختلف سیم و کابل

استفاده از سیم

سیم برای حمل الکتریسیته، تحمل بارهای مکانیکی، انتقال سیگنال های مخابراتی، گرمایش جواهرات، لباس، خودرو یا هر قطعه صنعتی مانند پین، لامپ و سوزن استفاده می شود.

استفاده از کابل

کابل برای انتقال نیرو، سیگنال های مخابراتی یا حمل برق مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید آنلاین سیم و کابل برق با بهترین قیمت بازار لاله زار تهران

شما عزیزان می‌توانید برای بررسی محصولات از دسته بندی سیم و کابل برق در سایت الفبای برق محصول مورد نیاز خود را انتخاب نمایید. ما تلاش کرده ایم تا بهترین برندها را به قیمت به روز جمع آوری کرده تا خرید راحتی را تجربه نمایید.

برای مشاهده لیست قیمت سیم و کابل ها به لینک های زیر مراجعه نمایید.

 

منبع: finolex

دیدگاهتان را بنویسید